TURISTIKA

Harrachov a jeho okolí nabízí širokou škálu značených turistických tras pro pěší i cyklisty po těch nejkrásnějších koutech Krkonoš. Rozdílná délka a náročnost je samozřejmostí a tak si zde jistě vybere jak rodina s dětmi, tak trénovaný turista či milovník horských kol. Vybrali jsme pro vás několik tipů jak pro pěší turisty, tak i pro cykloturisty.

Pěší turistika

Na Jizerku

  • výškové převýšení: 530 m, délka trasy: 28,2 km

Na Harrachovu louku

  • výškové převýšení: 700 m, délka trasy: 22,4 km

Oddychová

  • výškové převýšení: 420 m, délka trasy: 10,8 km

Na sněžné jámy

  • výškové převýšení: 980 m, délka trasy: 34,5 km

Na Štěpánku

  • výškové převýšení: 980 m, délka trasy: 34,5 km

Cyklo turistika

Na Jizerku

  • výškové převýšení: 410 m, délka trasy: 23,5 km

Na rozjezd

  • výškové převýšení: 240 m, délka trasy: 15,3 km

Východní okruh

  • výškové převýšení: 700 m, délka trasy: 26,4 km

Severní okruh

  • výškové převýšení: 680 m, délka trasy: 36 km

Pivní stezka

  • výškové převýšení: 865 m, délka trasy: 45,2 km

Výlety po okolí

Mumlavský vodopád

Necelých 10 m vysoký vodopád na řece Mumlavě, která teče přes žulové stupně. Výlet začíná na centrálním placeném parkovišti v Harrachově, kde lze zanechat auto. Pokračujeme na modrou turistickou značku (bezbariérová stezka). Před rozcestím Mumlavský vodopád se k nám připojí žlutá turistická značka, po které zanedlouho z rozcestí Mumlavský vodopád sejdeme lesní cestou dolů k vodopádu. Na vodopád se můžeme dívat přímo z můstku přes řeku Mumlavu.

Rozhledna Štěpánka

Autem dojedete do Příchovic, zde zaparkovat a vydáte se po zelené turistické trase k chatě Hvězda (pro ty, kteří si chtějí stoupání zkrátit, lze zaparkovat i zde), od které vede odbočka na krátké strmější stoupání přímo k rozhledně. Odměnou vám budou nádherné výhledy z vyhlídkového ochozu ve výšce 21 metrů na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušenou zástavbu horských chalup, přehradu Souš a v pozadí horu Jizeru.

Údolí říčky Jizerky

V malebném údolí říčky Jizerky se rozprostírá sklářská osada Jizerka. Jedná se o významnou turistickou křižovatku, představující ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře. Toto údolí je díky svému reliéfu, nadmořské výšce okolo 850 metrů a říčce Jizerce známé extrémními zimními teplotami. Doporučujeme zaparkovat na parkovišti Jizerka - Mořina, z Harrachova je vzdáleno cca 14 km.

Sněžka

Dostat se na Sněžku přímo z Harrachova je příliš náročné a proto doporučujeme buď výstup z Pomezních bud v Horní Malé Úpě, kam se dostanete autem nebo autobusem. Vydáte se po červené turistické trase k chatě Jelenka a následně budete stoupat přes Obří hřeben až na Sněžku. Další možností je výstup z Pece pod Sněžkou buď lanovkou a nebo pěšky po zelené turistické trase na Růžovou horu a následně po žluté turistické trase až na vrchol.